Acordo colectivo: a que aplica un acordo desagradable?

O acordo ou o Acordo Colectivo define a data da que o O texto será aplicable. Non hai prazo máximo entre a data de sinatura e a entrada de conformidade co texto.

Esta data efectiva é para as empresas que están baixo o campo da aplicación identificada polo acordo e adhírese a un dos Os empresarios de asinantes dos empresarios.

Os empresarios non membros a un dos sindicatos de asinantes non son necesarios para respectalos nesa data. Non obstante, nada impide que aplicen voluntariamente estas disposicións.

Se unha empresa decide unirse a unha unión patrónica, será necesario aplicar todos os acordos asinados antes e no futuro por esta organización.

O empresario estará vinculado por estes textos aínda que renuncia máis tarde da Unión. Doutra banda, a partir da súa renuncia, non será obrigado a aplicar un novo texto asinado por esta Unión.

Se adheridos a unha Unión Patronal, polo que é crucial que estea informado do textos. Asinado por esta organización.

Acordo colectivo: a solicitude de extensión dun acordo

A aplicación dun acordo ou un acordo colectivo a todos os empresarios das ou ramas afectadas asume que O texto será “estendido”.

Isto significa que é obxecto dunha orde ministerial publicada no xornal oficial que amplía a aplicación do texto, obrigatoriamente a todos os empresarios que entran no campo territorial e profesional da aplicación da convención ou do acordo. Non é importante que estes empresarios sexan membros ou non dunha organización sindical de signatario.

Polo tanto, aínda que non se adhire a ningunha Unión de Empresarios, ten que saber e aplicar os acordos ampliados da rama profesional . que se unen. Fronte a un empregado que reclama a aplicación do texto, non poderá invocar a non ser informado da existencia deste documento.

Acordo colectivo: as condicións para o acordo de estenderse

O acordo colectivo que se pode prorrogar debe ser negociado e celebrado por unha comisión composta por representantes de organizacións sindicais representativas e empregado representativo na rama profesional en cuestión.

Tamén debe conter cláusulas definidas No artigo L. 2261-22 do Código do Traballo.

Se o acordo ou a Convención cumpra estas condicións, o ministro ten calquera liberdade para decidir ampliar o texto ou non, sen ter que xustificar a súa elección. Debe con antelación obter a opinión da Comisión Nacional de negociación colectiva.

pode estendelo, mentres exclúe certos artigos que considera contrario ás leis e regulamentos. En todos os casos, debe asegurarse de que esta exclusión non cambie o equilibrio do texto (artigo L. 2261-25 do Código do Traballo).
Pode pasar varios meses entre a data de sinatura dun acordo colectivo e do Publicación do seu decreto de extensión. Polo tanto, é necesario verificar regularmente, axiña que se asine un acordo, se non se publica un pedido respecto diso.

Por iso, aconséllanos que se subscriban aos “alertas de acordos colectivos”. Este servizo gratuíto permítelle alertarse da publicación ou ampliación dun acordo.

Acordo colectivo: cando se aplica o acordo estendido?

A orde de extensión non é necesariamente corrixir a data da extensión real do acordo.

En ausencia de precisión, produce os seus efectos o día seguinte á publicación da orde no Diario Oficial, que obriga ás empresas da rama profesional a ser moi vixiante sobre a existencia destes textos.

De feito, se non ten coñecemento de só varios meses despois da súa extensión dun texto que modifique, por exemplo, as contribucións á formación profesional ou salario mínimo, os seus empregados estarán baseados Para esixir que respecta e aplique estas disposicións desde a data de entrada en vigor desta extensión.

Moi frecuentemente, a rama do acordo define a data de aplicación do texto resultante da súa extensión.

Finalmente, tamén debe comprobar se o A CCORD foi concluído por un período de solicitude especificado. Neste caso, o acordo deixará de producir efecto na madurez fixado, aínda que se estendeu.

Do mesmo xeito, se un acordo colectivo estendido é denunciado polas partes signatorias, deixará de aplicar a todas as empresas Na rama.

Leave a comment

O teu enderezo electrónico non se publicará Os campos obrigatorios están marcados con *