Echipa Franței se apropie în al treilea joc cu care se confruntă favoritul grupului Croația.

Această înfrângere a fost „așteptată” împotriva unuia dintre cele mai mari cilindri ai scenei internaționale, dar aceasta poate fi descrisă ca „înfrângere bună” Având în vedere furnizarea bluesului aseară. Dacă totuși ați avut o îndoială ușoară, acest lucru nu mai este, echipa Franței este afișată ca un reclamant grav la calificare.

după începerea meciului cu avantajul Franței (NDLR: 2- 0 După 4 minute de joc), Croația înregistrează trei obiective succesive și preia controlul asupra meciului la sfârșitul primei perioade.

Blues pune capacul și egalizați datorită unei realizări semnate David Babic, dar Croația reluă imediat avantajul 4-3. Atunci, în 50 de secunde, Prodigia Franceză, Thomas Vernoux a marcat două goluri pentru a restabili avantajul echipei Franței. Va lua intervenția căpitanului Croatian Andro Buslje pentru a da cele două echipe egale la pauză: 5-5.

A treia perioadă a fost decisivă. Într-adevăr, pauza a făcut bine la croați care, după un schimb de obiective între cele două echipe (6-6), marchează patru obiective pentru a purta scorul la 10-6. Francezii joacă totul pentru tot și ajung la buzzer pentru a reduce scorul 7-10 datorită unui scop al lui Alexandre Bouet.

Croația a făcut pauza și, în ciuda reducerilor scorului francez (9-11 , 10-12), atacul blues va rămâne steril restul întâlnirii. O pedeapsă a lui Luka Bukic va încheia întâlnirea, Victoria 13-10 din Croația.

În ciuda acestei înfrângeri, tricolores va putea să atragă pozitive uriașe ale acestei întâlniri și va trebui să-și confirme dinamica lor bună în seara asta la 19h împotriva Olandei. Match decisiv în perspectivă pentru locul al treilea și calificarea.

Echipa Franței nu este singură să joace astăzi un meci mare, deoarece un alt francez, Sebastien Dervieux va fi la ordinele „posterului Grecia – Muntenegru, care Poate fi descris ca o finală a grupului A.

Du-te blues!

rezultate

poule la

• Brazilia – Muntenegru: 5 – 15 (1-3, 3-6, 1-2, 0-4) Brazilia: G. Guimaraes 2, Coutinho 1, Real Vergara 1, G. Gomes 1.
    Muntenegru: Ivovic 3, Petkovic 3, Cuckovic 2, Matkovic 2, Brguuljan 1, Perkovic 1, Popadic 1, Ukropina 1, V. Radovic 1.
  • Canada – Georgia: 11 – 14 (1-3, 2-3, 4 -4, 4-4) Canada: din Souza 5, Patterson 2, Constantin-Bicari 1, Cote 1, S. Spooner 1, Garda 1.
    Georgia: Jelaca 4, Baraldi 2, Vapenski 2, Elez 2, Imnaishvili 1, Batadze 1, Jahia 1, Shushiashvili 1.
  • Turcia – Grecia: Nu a fost jucat

Pui B

• Rusia – Germania: 17 – 5 (5-1, 1-2, 5-0, 6-2) Rusia: Merkulov 6, Ashaev 3, Shepelev 2, Suckhov 1, Kiselev 1, Dereviankin 1, Kharkov 1, Nagaev 1, Lisunov 1.
    Germania : STAMPM 2, VAN DER BOSCH 1, REAL 1, CUK 1.
  • Olanda – România: 9 – 8 (2-1, 2-3, 2-2, 3-2) Partea de jos: Koopman 3, Muller 2, Van Ijperen 1, Lindhout 1, Janssen 1, Lucas 1.
    România: Georgescu 4, Dragomiresc 3, Vatrai 1.
  • Franța – Croația: 10 – 13 (2- 3, 3-2, 2-5, 3-3) Franța: Canonne 3, Babic 2, Vernoux 2, Bouet 1, VanpeperStraete 1, Calette 1.
    Croația: Fatovic 3, Bukic 3, Jokovic 2, Buslje 2 , Milos 1, Vrlic 1, Garcia 1.